R-150 ROBOT

Yazar admin 28/06/2018 0 Yorum

CCTV kanal görüntüleme robotumuz SIBORT R-150, segmentinde en ileri teknolojiyi kullanmaktadır. Sadece dış görünümde değil, dayanıklılığıyla, elektronik dijital teknolojisi, ergonomik yapısı, yazılım programıyla yenilenen tasarımına kadar ilerici fikirlerin tecrübenin birikimidir. Esnek hareketlere sahip olup, hafifliği ve hızlılığı ile görüntüleme işlemlerini en hızlı şekilde almanızı sağlar. Bir çok ekstra özelliği ile kullanımda kolaylık sağlayan R PLUS serisi son teknoloji ile donatılmıştır. Emsal yurtdışı firmalarından daha fazla özellikleri sayesinde donanım ve modları sayesinde büyük fark atmaktadır. %100 yerli ve kendi üretim tesislerimizde üretilmekte olup, tüm yedek parçaları ve teknik desteği firmamız tarafından en hızlı şekilde verilmektedir. Eğim kilidi, rapma kilidi, çatlak lazeri, çap lazeri, damper ortalama, sonsuz kafe hareketi, sağ/sol (pan/tilt) kamera hareketi, hd video kayıt, yüksek ışıklı led, döküm teker, otomatik geri toplama, tambur toplama,, geri kamera, kafe ve gövde basınç kontrolü, hız kontrolü ve eğim sensörü ile bir çok özellikleri mevcuttur.

 


eğim kilidi

Eğim Kilidi

R-150, diğer modellerin aksine daha hızlı ve küçüktür. Hafif gövde yapısıyla kanal içerisinde hızla ilerlerken devrilme riski minimumdur. Denge koruması ile sağa veya sola düşmeleri tamamen engelleyen özelliği sadece SİBORT R Plus serisinde bulabilirsiniz. Sağ ve sol tekerlerin denge de sapma olduğunu anladığı anda ileri/geri harektleri ile robot gövdesini kanal içerisinde ortalamakdır. 150' lik kanallardan 2000' lik kanallara kadar denge kullanımı aktif olarak kullanılabilir. Denge kullanımı özellikle damperin 90 derecelik açıya alındığı durumlarda kontrol panelinden aktif edilmesi gerekir. Robotun düz konuma gelmesi için kullanılan özellik kontrol panelinde "EĞİM KİLİDİ" olarak geçmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 


Rampa Kilidi
Rampa Kilidi; yokuş aşağı veya yokuş yukarı olan kanallarda robotun otomatik fren yapmasını sağlamaktadır. Aktif hale getirildiğinde otomatik kilide geçen robotun ileri veya geri hareket ettirilmesi durumunda kilit etkisiz kalır. Robotun kilit moduna girmesi için hareketsiz kalması gerekmektedir. Genellikle mola, arıza veya o an başka birşeyle ilgilenme durumunda robotun kontrolünü bırakan operatörler için oldukça işe yarar. Eğimlerde robot tekerleği ne kadar dayanıklı olursa olsun, kanalizasyonlardaki atıkların kayganlığı nedeni ile robotun kontrolünü kanal içerisindeyken lütfen bırakmayınız. 
 
 
 

Çatlak Ölçümüçatlak ölçüm lazeri

Robotun kamera ön yüzünden, kameranın sağında ve olunda olmak üzere iki adet lazer ile kanalizasyon duvarlarında veya boru yüzeyinde oluşan çatlakların boyutlarını ölçülür. Çatlak uzunluğunu ölçen lazerlerin aktif edilebilmesi için kontrol panelinden lazer modunu aktif etmeniz gerekmektedir. Lazer ölçümü yapılan çatlakların anlık olarak fotoğrafları çekilir ve üzerindeki ölçüleri ile rapora eklenir. Çatlak boyutlarının ölçümünde oldukça kolay bir kullanım sunan çatlak lazeri, çatlak üzerine attığı iki lazer noktasının arasındaki açıyı hesaplayarak rapora ekler. Çatlak ölçüm modu, isteğe göre tüm R Plus serilerinde kullanılabilir.

 

 


Çap (Sehim) Lazeri

kanalizasyon çap ölçüm

Çap ölçüm için kullanılan lazer, kameranın göve kısmındadır. 360 derece dönebilen kamera gövdesine konumlandırılmış lazar, kanalizasyon içerisinde sonsuz tur döngüsü ile kanalın çapını ölçmektedir. Sehim ölçümü çapı bilinmeyen kanaların çapını ölçerek rapora eklemektedir. Çap ölçerken, kanalın boyutunu kontrol panelinde de anlık olarak vermektedir. Çap ölçüm lazeri, kanaldaği deformasyon, çökme vb. durumları da kontrol panelinde ve raporlamada anlık olarak göstermektedir. Kanal çapı taranırken, bazı kısımlarda taş vb küçük mataryeller olacağı hesaplanarak sistemden yüzdelik tolerans tanımlamanız kanal çapının daha düzgün gösterecektir. Tarama sırasında robotu kesinlikle hareket ettirmemeniz gerekmektedir, aksi halde çap ölçümü hatalı çıkacaktır.

 

 


 

Damper Ortalama

Kanal içersindeki robotun damperini kanal çapı hesaplanarak, kanalın ortasına otomatik çeker. Sehim ölçümü almadan önce kullanılan damper ortalama, kameranın konumunu sağ/sol ve yukarı/aşağı ölçümleri alarak ortalar. 


 

Sonsuz Kafa Hareketi

Kamera gövdesine bulunan 360 derecelik motor ile robotun kafasını sonsuz döngüyle çevirebilirsiniz. Sonsuz döngü hareketi çember şeklinde alan taraması yapmanızı sağlar. Kontrol paneli üzerinde ki "360 Oto Dönüş" tuşuna basarak 360 derecelik bir turu otomatik yapabilirsiniz. Robot yürüyüş halindeyken de bu özellik kullanılabilir. Böylelikle spiral şekilde tarama yaparak ilerlemeniz sağlanır. Genellikle spiral şekilde kaynaklardan oluşan kaynakları taramak için tercih edilir.


 

Sağ/Sol (Pan/Tilt) Hareketler

Kamera 90 derecelik sağ ve sol hareketlerini yaparak borunun yan yüzeylerini daha rahat bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ayırca 360 gövde hareketini 90 derece çevirdikten sonra sağ/sol hareketini yukarı/aşağı şeklinde kullanabilirsiniz. Yukarı aşağı hareketleri ile borunun üst kısmını veya alt kısmını rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.


 

HD Video Kayıt

Kanal muayene sırasında rapoların dışında en önemli şey video kaydıdır. Video kayıtları çoğu firma tarafından raporlar ile beraber teslim edilmektedir. Rapor içerisinde örneğin; 20. metredeki çatlağın resmi ve boyutu raporda yazmasına rağmen video kaydı izlenmektedir. Bunun amacı öncesinde veya sonrasında da aynı arızaların olup olmadığını incelemektir. Bu şekilde daha sağlıklı bir raporlama yapabilirsiniz. Videoların hd olarak kayıt edilmesi ekstra bir avantajdır.


 

Yüksek Işıklı Led

Yüksek ışıklı ve tasarruflu ledler ile kanalizasyon içerisinde daha net video kaydı alabilirsiniz. Kameranın ön yüzünde "4" adet, monte edilmiş dahili ledler, kademeli olarak arttırılıp azaltılabilir. Yüksek ışık gücüyle, çıplak gözle bakılmayacak kadar etkili. Ekstradan 2 aparatı ile 2000 lik kanallara kadar ışıklandırma gücü mevcuttur. Ledlerin ışığını arttırmak veya azaltmak için kontrol panelinden yönetebilirsiniz.


 

Tekerlekler

Dökme tekerler, kanal içersindeki en iyi tutuşu ve hızlı gitmeniz için esnek yapısıyla zemine uyum sağlayan tırtıklı çıkıntılarıyla yüksek performans sağlar. Hafif alüminyum gövdeye sahip dökme tekerler, robotun üzerinde ekstra  ağırlık yapmaz. 8 adet dökme tekeri ile 150 ve 200 lük kanallarda rahatça ilerler. 300 ve 500 lük hatlar için olan 20 santimlik dökme yedek 4 tekerlek ana tekerlerin üzerine monte edilir. 30 santimlik çapa sahip 500 ve üzeri hatlarda kullanılacak şimşe tekerler 4 adet yedek olarak dökme tekerleklerin üzerine takılır. Her hat için ayrı teker yapısı zemindeki en uygun tutuşu sağlamak için yapılmıştır.


 

Otomatik Geri Toplama

Robotun kamera kısmında sağ/sol, yukarı/aşşağı ve 360 derecelik oynamaları ile hareket edebiliriz. Bu hareketler kameradan görülebilir ama robot kanal içerisindeyken fabrika ayarlarına dönmek bazen zorlaşır. Bu nedenle robotun kafa (kamera) konumunu düz bir hale getirmeniz gerekebilir. Kontrol panelinde bulunan geri toplama özelliği sayesinde kamerayı düz bir konuma getirebilirsiniz.


 

Tambur Toplama

Robotun işi bittikten sonra, tek bir tuşla kabloyu toparlamanızı sağlayan özelliktir. Yüksek metrajlı operasyon alanlarında, robotun geri getirilmesi oldukça zordur. Bu nedenle kablo geri sarma işlevine başlanıldığı takdirde, robot hareketi otomatik algılar ve geriye doğru gelmeye çalışır. Bu hareket kablonun esnek kalmasını sağlar, böylelikle kabloyu sararken tambur motoru zorlanmaz.


 

Geri Kamera

Robotun kuyruk kısmının hemen üstünde yer alır. Geri yürüyüşlerde otomatik aktif olup, hata payını azaltır. Otomatik ve manuel kullanımı ile tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Geniş açıya sahip geri kamera, kanalın için net bir şekilde inceleyerek hatasız geri dönüş sağlar.


 

Basınç Kontrolü

İsteğe göre tek veya çift olarak robotun gövdesinde ve kamera kısmında kullanılan basınçlardır. Basınç sensörleri, hava kaçağını ve su sızmalarını tespit etmek için kullanılmaktadır. Basınç sensörlerine ait uyarıları kontrol panelinden takip edebilirsiniz. Anlık olarak basınçları takip etmeniz için ayrılmış bölümde basınç seviyesi ciddi seviyede düşmesi durumunda uyarıları takip edebilirsiniz.


 

Hız Kontrolü

Robotun yürüyüş hızını kademeli olarak ayarlamanızı sağlayan bölümdür. İsteğe göre 10 kademeden oluşan hız kontrolünü istediğiniz seviyeye manuel olarak getirebilirsiniz.


 

Eğim Sensörü

Eğim sensörü robotun gövdesinde mevcut olan bir özelliktir. Robotun ön/arka ve sağ/sol eğimini ölçen eklenti durumu anlık olarak kontrol paneline göndermektedir. Raporda da yer alan eğim grafiğine veriler bu eklentiden gelmektedir.


 

Traktör

Robota ekstra çap sağlayan traktör, 2000 ve üzeri kanallarda rahatça kullanım sağlar. Demonte traktör rahatlıkla sökülüp takılabilir bir düzeneğe sahiptir.


 

Sandal

Su doluluk oranı yüksek olan 500 ve üzeri hatlarda görüntüleme yapmak için kullanılan sandal, sadece robotun kafasıyla işlem yapmaktadır. Robotun kamera kısmının bulunduğu kafa kısmı sökülerek sanalda bulunan yuvaya basit bir şekilde monte edilir. Bu şekilde kanal içerisine bırakılan sandal hafif bir akıntıyla ilerletilebilir. Yüksek akıntılar görüntü almanızı engeller.


 

 

Yorum Yap