İTTİRMELİ KANAL GÖRÜNTÜLEME KAMERASI NE İŞE YARAR

Tarafından Gönderildi oğuzhan 02/09/2023 0 Yorum(lar)

İTTİRMELİ KAMERA NE İŞE YARAR?

İtme çubuğu kameraları, operatörün son derece zorlu durumlarda bile boruları kolayca incelemesine olanak tanıyan, manevra kabiliyeti yüksek sistemlerdir. Bu kameralar, esnek olan ve inceleme için kıvrımların etrafında kıvrılabilen itme çubuklarının uçlarına monte edilir.

Kazısız rehabilitasyon teknikleri, hasar alanlarını tespit etmek amacıyla onarımdan önce inceleme yapılmasını gerektirir. Bu, yüklenicinin boruyu onarmak için yerinde kürlenmiş boru, kaymalı astarlama, mekanik nokta onarımı vb. gibi uygun bir rehabilitasyon yöntemini seçmesine olanak tanır.

 

Bazen boruların geleneksel yöntemlerle, hatta birden fazla kıvrıma sahip uzun, dar borularda olduğu gibi tarayıcıların kullanıldığı tipik video inceleme yöntemleriyle denetlenmesi zordur. Bu gibi durumlarda itme çubuklu kameralar çok kullanışlıdır çünkü tam da bu tür koşullar için tasarlanmıştır.

Esnek çubuk kolayca borunun içine itilir ve bunun ardından operatör, kameranın gerçek zamanlı ilerlemesini inceleyerek boruyu uzaktan kontrol edebilir. Kontroller, operatörün kamerayı boru içindeki kıvrımlardan kolayca geçecek şekilde bükmesine olanak tanır.

İtme çubuğu kameraları, farklı boru boyutlarında incelemeyi mümkün kılmak için çeşitli uzunluklarda ve çaplarda mevcuttur. Çubuklar yarı serttir ve bir çubuk makarasının etrafına sarılır. Bu kameralar, daha yakından ve daha iyi inceleme için merkezleme cihazları ve kaydırma ve eğme sistemleriyle kurulabilir.